Wáberer György alól akár az egyetemi vagyonkezelői széket is kitehetik

Feszültség a Tokaj-Hegyalja Egyetemen

A Tokaj-Hegyalja Egyetem (THE) működése körüli feszültségek újra felszínre kerültek, miután a szenátus szerdai ülésén a kuratóriumi elnök, Wáberer György, nem jelent meg. A szenátus ennek kapcsán kifejezte, hogy Wáberernek és közeli barátainak távoznia kellene a vezetői pozíciókból, ezzel veszélyeztetve az egyetem szeptemberi tanévkezdését. Az erről szóló levelet a szenátus a miniszternek is elküldte.

Szokatlan struktúra a magyar felsőoktatásban

A Tokaj-Hegyalja Egyetem különösen érdekes képződmény a magyar felsőoktatási rendszerben, mivel megalapítása során nem egy állami egyetem alapítványba való átalakításával jött létre, hanem az alapítás a modellváltás idején már így történt. A sárospataki campus története 2021 óta számos botrányt látott, és a konfliktusok mindössze egy állandó szereplőt vonnak be: az egyetem fenntartóját, a Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítványt és annak kuratóriumát.

Bíztatás vagy bizalomvesztés?

Az elmúlt másfél hónap során a kuratórium és az egyetem viszonya drámaian megromlott, bizalmi válság alakult ki, amelyet főként pénzügyi problémák jellemeznek. A THE 2026-ra vonatkozó üzleti terve és költségvetése tavaly novemberben került a kuratórium elé, a döntés azonban csupán márciusban született meg, amikor a kuratórium elfogadta a tervezetet.

Költségvetési ellentétek

A költségvetés a második félévre vonatkozó összeget azonban a kuratórium nem kívánja az egyetem számlájára átutalni. Az egyetem vezetésének nem világos, hogy miért tartják vissza a kért 1,27 milliárd forintot, mivel múltbéli tárgyalásaik során a kuratóriumtól érkezett válaszok nem voltak koherensek. A kuratórium legfőbb célja és feladata a vagyonkezelés, amelynek keretében a fenntartott egyetem működését kellene finanszíroznia az államtól kapott nagyságrendi kiegészítéseként.