A tőzsde olyan lehetőséget kínál a kisbefektetők számára, amely korábban elképzelhetetlen volt.

A tőzsde, mint új lehetőség a kisbefektetők számára

A globális tőzsdék vonzereje sosem látott magasságokba jutott, különösen a kisebb befektetők számára, akik előtt eddig elképzelhetetlen lehetőségek nyílnak meg. Egyre többen érezhetik úgy, hogy a napi munkájuk mellett szeretnék a pénzüket is okosan befektetni, hogy részesedhessenek a nagyvállalatok növekvő értékéből, akár osztalék formájában is. A részvények piaca nem csupán a gazdagok privilégiuma, hanem egy olyan játéktere, ahol a kisbefektetők is építhetnek jövőt.

A részvények jelentősége a portfólióban

Már régóta köztudott, hogy az inflációval szemben a részvények a legjobb védelmet nyújtják a megtakarításokért. Az amerikai befektetők, akik rendszeresen bővítik befektetéseik részvénykitettségét, sikeresen védik meg pénzüket. Ezzel szemben Magyarországon a hagyományos, óvatosabb megközelítés továbbra is dominál, hiszen a közvetlen részvénybefektetések aránya a megtakarításokban csupán 10% alatt marad. A befektetési alapokat is figyelembe véve a részvények és a részvényjellegű eszközök arányosan még mindig alacsonynak mondható, körülbelül 20% alatt tartózkodik.

Az OTP sikertörténete

A Budapesti Értéktőzsde egyik legsikeresebb sztorija az OTP Banké, amely 1995 nyarán került bevezetésre a parkettre. Kezdetben a részvény 1200 forintos bevezetési áron indult, és mára a BUX egyik legfontosabb alkotóelemévé vált, nemcsak a hazai, hanem a külföldi befektetők körében is elismert és keresett részvény. Az OTP a bankfelvásárlások által regionálisan is fontos szereplővé nőtte ki magát, a bevételeinek közel 70%-át külföldről realizálja. Az intézmények számára könnyen beilleszthető az OTP részvénye, amely a stabil nyereség és a folytonos növekedés révén kiemelkedő befektetésnek számít.

Piaci ingadozások és kihívások

Bár az OTP árfolyama az évek során ugráló, a legszélsőségesebb időszakokban komoly visszaeséseket is megélt. 1998-ban, az orosz válság alatt több mint 90%-os csökkenést szenvedett el a részvény árfolyama. 2008 márciusára, a pénzügyi válság idején újra tizedére zuhant az árfolyam, amit évekig nem tudott visszahozni a korábbi csúcsokra. A Covid-19 járvány is éreztette hatását a részvénypiacon, ahol az OTP-nél több mint 50%-os csökkenés következett be. A 20 000 forintos árfolyamról 8000 forintra esett vissza a részvény. Továbbá a 2022-es orosz-ukrán háború újabb feszültségeket hozott a bank számára, mivel a régióra való kitettsége miatt további bizonytalanságot okozott.